Historia.azv.pl arrow Artyku³y arrow Wiek XIX arrow Wojny o zjednoczenie W³och
WYSZUKIWARKA
Wojny o zjednoczenie W³och PDF Drukuj Email

Wojny o zjednoczenie W³och


W dziewiêtnastowiecznych W³oszech istnia³y bardzo silne tendencje zjednoczeniowe. Dwie g³ówne wizje zjednoczenia to z jednej strony model demokratyczno-republikañski (g³ównym przedstawicielem Mazzini) oraz zwi±zany z dynasti± sabaudzk± model monarchistyczny. G³ównym przeciwnikiem w walce o zjednoczenie W³och by³a dla W³ochów Austria, kontroluj±ca du¿± czê¶æ pó³nocnych W³och (w tym Wenecjê). Natomiast za g³ówny o¶rodek mog±cy doprowadziæ do zjednoczenia uwa¿ano Królestwo Sardynii (Piemont). Pañstwo to prowadzi³o politykê liberaln±, dziêki czemu Mediolan sta³ siê kulturaln± stolic± W³och. W czasie wiosny ludów król Sardynii Karol Albert, pod wp³ywem opinii publicznej uwa¿aj±cej go za jedyn± osobê mog±c± doprowadziæ do zjednoczenia W³och, zdecydowa³ siê na wypowiedzenie wojny Austrii. Ta jednak po uporaniu siê z innymi wewnêtrznymi problemami, stosunkowo ³atwo pokona³a wojska Karola Alberta, który musia³ abdykowaæ. Jego nastêpc± zosta³ Wiktor Emanuel II, natomiast premierem zosta³ Camillo Cavour. Przeprowadzi³ on liczne reformy wewnêtrzne wzmacniaj±ce gospodarkê Piemontu. Cavour wzmocni³ tak¿e pozycjê miêdzynarodow± Sardynii, poprzez poparcie, jakiego udzieli³ Francji i Wielkiej Brytanii podczas wojny krymskiej.

Po do¶wiadczeniach wojny z Austri± w czasie wiosny ludów, Cavour zdawa³ sobie sprawê, ¿e w konflikcie z monarchi± habsbursk± pozbawiony pomocy Piemont nie ma ¿adnych szans. Najlepszym sojusznikiem dla Sardynii wydawa³a siê rz±dzona przez Napoleona III Francja. Momentem prze³omowym by³ nieudany zamach na Napoleona przeprowadzony przez w³oskiego republikanina Orsiniego. Spowodowa³o to zmianê polityki w³oskiej Francji, obawiaj±cej siê na tych ziemiach rewolucji demokratycznej. Napoleon postanowi³ wiêc wspieraæ Królestwo Sardynii i rz±dz±c± ni± dynastiê Sabaudzk±. W 1858 roku w Plombiers odby³o siê spotkanie Napoleona III i Cavoura. Porozumienie przewidywa³o, ¿e Francja udzieli pomocy Piemontowi w wypadku zaatakowania go przez Austriê. Celem wojny mia³o byæ zjednoczenie ca³ych pó³nocnych W³och, tj. Lombardii, Wenecji i Piemontu pod panowaniem dynastii sabaudzkiej. W zamian Sardynia zrezygnowa³aby z Sabaudii i Nicei na rzecz Francji.

Wymierzone w Austriê porozumienie francusko-piemonckie spowodowa³o szybk± reakcjê monarchii habsburskiej. W kwietniu 1859 roku Austria wystosowa³a ultimatum, w którym ¿±da³a natychmiastowej redukcji armii piemonckiej. Sardynia odrzuci³a je, w nastêpstwie czego armie austriackie wkroczy³y do Piemontu. Po³±czone wojska francusko-sardyñskie odnosi³y kolejne zwyciêstwa: w bitwie pod Magent±, 7 czerwca zdoby³y Mediolan, 23 czerwca zwyciê¿y³y w bitwie pod Solferino (bitwa ta by³a niezwykle krwawa, Henryk Dunant po obejrzeniu pola bitwy podj±³ starania, które doprowadzi³y do powstania Czerwonego Krzy¿a). Jednak gro¼ba interwencji pruskiej (nie chcieli dopu¶ciæ do zbytniego wzmocnienia Francji), spowodowa³a rozpoczêcie przez Napoleona rokowañ pokojowych. 8 lipca 1859 roku w Villafranca podpisano rozejm zgodnie, z którym Austria oddawa³a Lombardiê Francji, a ta zobowi±zywa³a siê przekazaæ j± Sardynii w zamian za Sabaudiê i Niceê. Wenecja pozostawa³a jednak pod panowaniem austriackim. W tym samym czasie w wyniku pora¿ek austriackich, w ca³ych W³oszech wybucha³y powstania obalaj±ce dawnych w³adców i ¿±daj±ce po³±czenia z Piemontem. Jednak w wyniku pokoju zawartego w Zurychu (potwierdza³ postanowienia z Villafranca) postanowiono przywróciæ obalonych w³adców. Pañstwa w³oskie mia³y utworzyæ konfederacjê pod przewodnictwem (nominalnym) papie¿a i z politycznym wp³ywem Piemontu.

Jednak sytuacja w ¶rodkowych W³oszech nie uspokaja³a siê (obawiano siê wybuchu rewolucji) i rz±d piemoncki uzyska³ zgodê mocarstw, na przy³±czenie ziem ¶rodkowych W³och do Królestwa Sardynii. W wyniku tych dzia³añ jedynymi niezale¿nymi od Mediolanu pañstwami w³oskimi by³o Pañstwo Ko¶cielne i Królestwo Obojga Sycylii. Cavour nie móg³ prowadziæ bezpo¶rednich dzia³añ maj±cych na celu w³±czenie tych ziem do Piemontu, gdy¿ obawia³ siê interwencji Francji i Rosji. W tej sytuacji inicjatywa przesz³a do obozu demokratycznego (Mazzini, Garibaldi). Cavour by³ dosyæ niechêtny demokratom, ale nie przeszkadza³ im w podejmowaniu dzia³añ (gromadzeniu broni i ludzi). Natomiast Wiktor Emanuel II udzieli³ im tajnego poparcia. W maju 1860 roku wyruszy³a na Sycyliê tzw. „wyprawa tysi±ca” (ochotnicy zwani te¿ „czerwonymi koszulami”). Po wyl±dowaniu, Garibaldiemu dosyæ szybko uda³o siê przy wsparciu miejscowych opanowaæ wyspê. W sierpniu jego oddzia³y przeprawi³y siê na pó³wysep, a we wrze¶niu zdoby³ Neapol. W tym samym czasie pod pretekstem obrony papie¿a przed rewolucj±, wojska piemonckie wkroczy³y do Pañstwa Ko¶cielnego. Pod koniec 1860 roku w plebiscytach przeprowadzonych w po³udniowych W³oszech, ludno¶æ opowiedzia³a siê za zjednoczeniem Piemontu z ziemiami Pañstwa Ko¶cielnego, Neapolu i Sycylii. W lutym 1861 roku zosta³y ostatecznie pokonane wojska dawnego króla Obojga Sycylii Franciszka II. W dniu 17 marca 1861 roku zgromadzenie narodowe proklamowa³o powstanie Królestwa W³och i og³osi³o, ¿e Wiktor Emanuel II przybiera tytu³ Króla W³och (dla siebie i swoich nastêpców). Jednak poza Królestwem W³och nadal pozostawa³a Wenecja i Rzym wraz z okolicami.

Konflikt austriacko-pruski w 1866 roku stworzy³ mo¿liwo¶æ przy³±czenia do W³och austriackiej Wenecji. Poprzez sojusz ze zwyciêskimi Prusami uda³o siê osi±gn±æ korzystne postanowienia pokojowe (mimo pora¿ek militarnych) przyznaj±ce w 1866 roku Wenecjê W³ochom. Kolejnym problemem by³a kwestia Rzymu, pozostaj±cego pod panowaniem papie¿a. W Rzymie stacjonowa³y si³y francuskie, co nie pozwala³o na jakie¶ radykalne dzia³ania. Jednak niepowodzenia francuskie w wojnie z Prusami z 1870 roku spowodowa³y wycofanie z Rzymu francuskiej za³ogi. Po klêsce Napoleona w 1870 roku wojska w³oskie wkroczy³y do Rzymu, a ludno¶æ miasta w plebiscycie opowiedzia³a siê za przy³±czeniem do W³och. Papie¿ przeciwny po³±czeniu og³osi³ siê „wiê¼niem Watykanu”. W lipcu 1871r uchwa³± parlamentu przeniesiono stolicê pañstwa do Rzymu.

 
Artyku³y