Historia.azv.pl arrow Wiadomości arrow Rocznica bitwy pod Grundwaldem
WYSZUKIWARKA
Rocznica bitwy pod Grundwaldem PDF Drukuj Email

Rozpoczynają się uroczystości 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackimi. Jubileusz z udziałem m.in. prezydentów Polski i Litwy świętowany będzie w Krakowie, Grunwaldzie, a także w Malborku.

14 lipca w Krakowie pod Pomnikiem Grunwaldzkim, odsłoniętym 100 lat temu, odbędzie się spotkanie prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Litwy Dalii Grybauskaite. Na Polach pod Stębarkiem rozpoczną się Dni Grunwaldu. Otwarty zostanie jarmark średniowieczny, na którym będzie można zwiedzić warsztaty średniowiecznych rzemieślników; zobaczyć, jak wykonuje się zbroje i broń, wyroby skórzane; jak szyje się ubiory według średniowiecznych technik.

W czwartek 15 lipca prezydenci Polski i Litwy przyjadą do Grunwaldu. W Apelu Prezydenckim na Wzgórzu Pomnikowym wezmą udział także przedstawiciele innych państw oraz Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter. W sobotę o 11.00 rozpocznie się Apel na Wzgórzu Pomnikowym, w którym udział zapowiedzieli premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Następnie rycerstwo w szykach bojowych wyruszy na pole bitwy i rozpocznie się bitwa z udziałem około 2200 odtwórców, rycerze odśpiewają hymn "Bogurodzica" i ruszą w bój, który potrwa godzinę. Świętowanie w Grunwaldzie zakończy się w niedzielę 18 lipca symbolicznym wyjściem wojsk na Malbork, gdzie rycerstwo będzie odtwarzać oblężenie zamku.

 
Artykuły