Historia.azv.pl arrow Wiadomości arrow Nieznane dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej
WYSZUKIWARKA
Nieznane dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej PDF Drukuj Email

Rosja przekaże Polsce nieznane dotąd dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że wydał już stosowne polecenia rosyjskim archiwistom. Wcześniej Federalna Służba Archiwalna Rosji, na polecenie prezydenta Miedwiediewa opublikowała na swojej stronie internetowej 7 dokumentów związanych ze zbrodnią katyńską.

Wśród dokumentów jest notatka ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrentija Berii do Józefa Stalina z 5 marca 1940 roku. Uznaje ona polskich jeńców wojennych za "zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej" i proponuje rozpatrzenie ich sprawy "w szczególnym trybie, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania".

Opublikowano również dokumenty Stalina, tzn. tekst podpisanej przez niego decyzji Biura Politycznego WKP(b) nr 144 z 5 marca 1940 roku, akceptującej propozycję Berii. Zamieszczono trzy kopie tego tekstu, zaczerpnięte z różnych archiwaliów. Pozostałe opublikowane dokumenty mają charakter pomocniczy, zawierają wydawane od końca lat 50. decyzje władz w sprawie materiałów katyńskich.

Polsce najbardziej zależy na uzyskaniu białoruskiej listy katyńskiej, która zawiera nazwiska 3870 Polaków zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Jest jedną z największych tajemnic mordu z 1940 roku. Czekają na nią rodziny i bliscy Polaków, którzy po wtargnięciu ZSRR do Polski 17 września 1939 roku zaginęli bez wieści na ziemiach zajętych przez Armię Czerwoną.

 
Artykuły