Historia.azv.pl arrow Wiadomości arrow Bronisław Komorowski prezydentem
WYSZUKIWARKA
Bronisław Komorowski prezydentem PDF Drukuj Email

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów prezydenckich ze wszystkich obwodów wyborczych. Bronisław Komorowski otrzymał w II turze wyborów prezydenckich 53,01% głosów, a Jarosław Kaczyński uzyskał wynik 46,99%. Na kandydata PO głosowało 8 mln 933 tys. 887 osób, a na lidera PiS 7 mln 919 tys. 134 głosy. 197 tys. 396 głosów było nieważnych. Frekwencja wyniosła 55,31%.

Dziś na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia prezydentowi-elektowi uchwały o wyborze na stanowisko prezydenta RP. Bronisław Komorowski zapowiedział, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu zrzeknie się mandatu poselskiego, a to oznacza również rezygnację z funkcji marszałka Sejmu oraz rezygnację z wypełniania obowiązków głowy państwa.

Komorowski podziękował wszystkim za udział w wyborach. Podziękował i pogratulował również swoim kontrkandydatom z I i II tury wyborów prezydenckich. Wśród gości zabrakło rywala Komorowskiego w II turze wyborów - Jarosława Kaczyńskiego. Oficjalne zaprzysiężenie głowy państwa odbędzie się najprawdopodobniej na początku sierpnia po rozpatrzeniu przez Sąd Najwyższy protestów wyborczych ogłoszeniu ważności wyborów prezydenckich.

 
Artykuły