Historia.azv.pl arrow Wiadomości arrow Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki
WYSZUKIWARKA
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj Email

6 czerwca, w dniu Święta Dziękczynienia ks. Jerzego Popiełuszkę ogłoszono świętym. Jego beatyfikacji dokonał na pl. Piłsudskiego w Warszawie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. Uroczystość zgromadziła ponad 140 tys. wiernych, którzy wzięli udział we mszy świętej, a następnie wyruszyli w 12-kilometrowy marsz do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyło się zakończenie uroczystości beatyfikacyjnych.

Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 we Włocławku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był kapelanem warszawskiej "Solidarności", wygłaszał kazania patriotyczno - religijne, w których przez pryzmat Ewangelii i nauki Kościoła, interpretował moralny wymiar bolesnej współczesności. W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Mnożyły się zdarzenia, mające służyć zastraszeniu powszechnie szanowanego kapłana, także poprzez powodowanie zagrożenia jego życia. Akcję rozpracowywania księdza o kryptonimie "Popiel" rozpoczęto najpewniej w drugiej połowie 1982.

30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce były skrępowane tak, by przy próbie poruszania nimi zaciskały pętle na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. W czasie sekcji wykazano liczne ślady torturowania.Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, na terenie w kształcie niewielkiego kurhanu, pod nagrobkiem w kształcie krzyża. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec.

 
Artykuły